Po dwuletniej przerwie Wrocław znów stał się stolicą fotografii mobilnej w Polsce. Festiwal Fotografii Mobilnej „Yes, I’m Mobile” powrócił w czerwcu 2022 roku. Z powodu pandemii koronawirusa to ważne dla mobilnych fotografów wydarzenie było odwoływane w 2020 i 2021 roku. Dzięki determinacji organizatorów (Stowarzyszenie Mobile Foto Trip), wsparciu sponsorów i zaangażowaniu wielu mobilnych fotografów w końcu udało się!
Tym razem nie spotkaliśmy się jesienią, ale na początku lata. Od 24 do 26 czerwca Wrocław gościł mobilnych fotografów z całej Polski.
Program festiwalu
Stali bywalcy Yes I`m Mobile Festival doskonale znają atrakcje wydarzenia. W programie znalazły się prelekcje, warsztaty, wystawy fotografii mobilnej, wystawa „Polski Instagram” oraz spacery fotograficzne po Wrocławiu. Również w tym roku mogliśmy oglądać niezwykle ciekawe filmy dokumentalne związane z fotografią.
Gala otwarcia festiwalu
Tradycją festiwalu jest uroczyste otwarcie dokonane przez Damiana Kostkę oraz Agnieszkę Kuberę. Po przedstawieniu tegorocznego programu nastąpiła chwila, na którą wszyscy czekali. Damian i Agnieszka wręczyli nagrody Yes, We are Mobile. To specjalne nagrody dla osób prywatnych, organizacji, marek, które wspierają rozwój fotografii mobilnej w Polsce. W tym roku statuetki Ambasadorów Fotografii Mobilnej YesImMobile otrzymali:
- Igers Gdansk Sopot Gdynia w kategorii społeczność
- @Hashtagalek czyli Aleksander Małachowski w kategorii osoba
- @oderwany czyli Mariusz Stachowiak w kategorii osoba
- Sony Polska w kategorii marka
Po raz kolejny polscy Igersi czują się wyróżnieni. W poprzedniej edycji nagrodę otrzymał IgersPoland. Brawo Igersi! Znów festiwal stał się okazją do spotkań społeczności polskich igersów i rozmów adminów z różnych miast Polski.
Spotkania
W tym roku mogliśmy uczestniczyć w dwóch ciekawych wykładach o fotografii mobilnej.
Dominika Koszowska
W sobotę gościem festiwalu była Dominika Koszkowska, czyli najczęściej nagradzana polska fotografka mobilna na świecie. Przyznam się Wam, że wpis na blogu Konkursy fotograficzne – fotografia mobilna powstał właśnie dzięki Dominice. Wystarczy przejrzeć Facebooka Dominiki i zobaczycie wszystkie najważniejsze konkursy fotograficzne, w których bierze udział. Lista jej nagród i nominacji jest imponująca.
Na wykładzie „Możesz Więcej” dowiedzieliśmy się między innymi dlaczego każdego roku Dominika startuje w 25 konkursach fotograficznych. Niezwykle inspirująca była opowieść o jej dziadku, początkach przygody z fotografią oraz jej warsztacie mobilnego fotografa.
Aplikacje, których używa Dominika to między innymi Meteo ICM, Photo TIME, Sun Position, Intervalometer, Aurora, VSCO, Snapseed, Lightroom. Bardzo przydatna lista narzędzi dla każdego profesjonalnego mobilnego fotografa.
Dominika jest projektantką graficzną, doktorantką ASP w Katowicach oraz ambasadorką marki Sony w Polsce. Jej profil na Instagramie znajdziecie tu @dominika.koszowska_official
Klaudia Chwastek
„Od Pułapki na Myszy Talbota do aparatu w smartfonie”. Tak brzmiał tytuł prezentacji Klaudii Chwastek z Krakowa. Zobaczyliśmy pierwsze zdjęcia i pierwsze aparaty fotograficzne oraz poznaliśmy pierwszych fotografów z XIX wieku.
Z przeszłości przenieśliśmy się do czasów współczesnych. Poznaliśmy pierwszy telefon ze zintegrowanym apartem fotograficznym była mowa o Polaroidzie i nietypowych propotypach smarfonów. Spotkanie zakończyła ciekawa dyskusja o przyszłości fotografii mobilnej.
Zobaczcie profil Klaudii Chwastek na Instagramie @klaudiaaaa.a oraz jej stronę internetową Klaudia Chwastek.
Warsztaty fotografii mobilnej
Festiwal we Wrocławiu to czas spotkań, rozmów, ale również nauki i nabywania nowych umiejętności. W tym roku mobilni fotografowie mogli nauczyć się nowych technik i zobaczyć w praktyce jakie możliwości oferują smartfony.
Warsztaty makrofotografii „Blisko, coraz bliżej” z Dorką Zatorską – 25.06 i 26.06
Makrofotografia to fotografowanie małych przedmiotów, zwierząt, roślin, jak również detali technicznych czy biżuterii. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się na czym polega specyfika fotografowania z niewielkich odległości, jakie trudności napotyka każdy fotografujący w skali makro oraz jak sobie z nimi radzić.
Ważną częścią warsztatu była rozmowa o dodatkowym wyposażeniu, które ułatwia pracę z aparatem fotograficznym umieszczonym w telefonie. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się jak rozbić makro zdjęcia telefonem oraz wykorzystać zdobyte informacje w praktyce. Plener przygotowała dla Was Dorka Zaorska – ekspert od makrofotografii.
Więcej o Dorocie Zatorskiej: „Jestem Dorka, pochodzę z Jawora, gdzie mieszkam i pracuję jako psycholog w systemie pomocy społecznej. Od 2016 r. prowadzę projekt 365, w serwisie tookapic, gdzie każdego dnia wrzucam jedno zdjęcie z mojej codzienności. Od dłuższego czasu robię zdjęcia wyłącznie telefonem, a moją pasją powoli staje się fotografia detalu i makrofotografia. Ćwiczę uważność i dbałość o szczegóły”. Dorka na Instagramie @dorka_zatorska.
Warsztaty fotograficzne „Malowanie na ekranie” ze Smutkami – 25.06 godz. 22:00
Światło jest wszystkim w fotografii, bez niego fotografia byłaby właściwie niemożliwa do pomyślenia i wykonania. Tęsknimy za słońcem w pochmurne dni, w słoneczne pragniemy miękkiego światła. Po zmroku natomiast żałujemy, że aparaty telefoniczne nie radzą sobie w warunkach trudnych tak dobrze, jak aparaty cyfrowe. Jest jednak potencjał w nocnych zdjęciach – fotografowanie po zmroku otwiera nowe możliwości uzyskania naprawdę ciekawych efektów.
Spektakularne efekty uzyskamy stosując technikę malowania światłem. Polega ona na wykonaniu zdjęcia za pomocą telefonu ustawionego na statywie z wykorzystaniem długich czasów naświetlania. Podczas naświetlania ujęcia np. malujemy dodatkowo wybrane kształty – wykorzystujemy dosłownie wszystko co świeci, np. latarki, pierścienie ognia, miecze świetlne – granicą jest Wasza wyobraźnia.
Takie zdjęcia najłatwiej robić w ciemnych pomieszczeniach, albo nocą w plenerze. Dlatego warsztaty odbyły się na sali kinowej DCF, w ciemnościach, w których uczestnicy łapali świetlne kadry.
Przez arkany wiedzy o technice malowania światłem przeprowadził uczestników Artur Smutek. To fotograf mobilny, który od kliku lat udowadnia nam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Mobilni rodzą sobie doskonale z technikami fotograficznymi, wykorzystywanymi w fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Mobilny fotograf Artur Smutek na Instagramie @smutekartur
Spacery fotograficzne we Wrocławiu
Spacery to jedne z ulubionych wydarzeń festiwalu. Poznawanie mniej znanych miejsc Wrocławia wspólnie z innymi mobilnymi fotografami to unikatowe doświadczenie i możliwość zrobienia wyjątkowych zdjęć. Co ważne spacery prowadzone są przez osoby, które mają dużą wiedzę Wrocławiu i kochają to miasto. Rozumieją też potrzeby i czasami niestandardowe zachowania fotografów.
W tym roku było podobnie i dzięki dwóm wspaniałym przewodnikom mogliśmy robić zdjęcia także w wielu niedostępnych miejscach. Oczywiście znów przenikał się świat online i rzeczywisty. Podczas spacrów mogliśmy poznać i porozmawiać z osobmi, które dotychczas znaliśmy tylko z Instagrama. Nie raz można było słyszeć: „Ach to Ty! Znam Cię … ”
Sobota spacer fotograficzny: Projekt wzorcowy – WUWA i Park Hotel
Nie od dziś znam Halę Stulecia wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. Do tej wizyty w Wrocławiu nie wiedziałem, że tuż obok znajduje się WUWA. Co to jest wrocławska WUWA? To pozostałość specjalnej wystawy architektonicznej Wohnungs und Werkraumausstellung z modernistycznymi budynkami – willami, blokami oraz hotelem.
Jak powiedziała nam przewodniczka WUWA przed II Wojną Światową była drugim najczęściej odwiedzanym miejscem we Wrocławiu przez turystów, zaraz po Ostrowie Tumskim.
Również w naszych czasach właśnie tu coraz częściej przyjeżdżają pasjonaci modernizmu z całego świata. Zapomniane w okresie PRL-u, odkrywane na nowo, nie tylko przez nas podczas tego spaceru. Po zakamarkach WUWY i Hotelu oprowadzała nas wrocławska przewodniczka Iwona Stec.
Zobaczyliśmy wzorcowe modernistyczne bloki i wille z początku lat 30-tych XX wieku. Dodatkowo robiliśmy zdjęcia makietom tych budynków oraz przedszkolu. Jednym z najbardziej niezwykłych momentów tego spaceru była możliwość rozmowy z osobami zamieszkującymi te domy. Ba, zostaliśmy nawet zaproszeni do pięknego ogrodu jednej z willi.
Kulminacyjnym momentem sobotniego spaceru fotograficznego było zwiedzanie Park Hotelu, czyli dawnego budynku dla bezdzietnych małżeństw i osób samotnych. Poza zwiedzaniem lobby, korytarzy, ogrodu, wzorcowego pokoju mogliśmy również wejść na dach hotelu. Obecnie obiekt jest częścią kompleksu Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.
Spacer po osiedlu WUWA to była prawdziwa gratka dla miłośników architektury modernistycznej. Jak zwykle było dużo śmiechu, poszukiwania najlepszych kadrów oraz pozowania do zdjęć.
Niedziela Spacer fotograficzny: Trójkąt fotograficzny z Maciejem Wlazło
Jedna z najbardziej tajemniczych dzielnic Wrocławia czyli Przedmieście Oławskie. To tutaj znajduje się słynny wrocławski Trójkąt Bermudzki, a ulice i kamienice często występują w filmach udając Berlin. Ta dzielnica ma swój urok, który każdy fotograf dostrzeże od razu. Ta pasjonująca podróż w przeszłość rozpoczęła się w niedzielny poranek o godzinie 8:30.
Nasz przewodnik Maciej Wlazło sprawił, że mogliśmy posłuchać wiele niesamowitych historii i wejść w różne ciekawe miejsca. Zobaczcie Instagram Macieja tu @beardofbreslau.
Były więc stare kamienice, klatki schodowe, podwórka, ruiny, ale też nowoczesne budynki. Maciej niejednorotnie naszą uwagę kierował na architektoniczne detale.
Dzielnica Przedmieście Oławskie podlega zmianom, znikają stare kamienicie zastępowane przez nowe budynki. Warto ją odwiedzić, najlepiej z Maciejem. Więcej o naszym fotograficznym przewodniku możecie przeczytać poniżej.
Maciej należy do drugiego pokolenia urodzonego we Wrocławiu. Jest prawnikiem, historykiem-amatorem, blogerem i fotografem. Tropi ślady dawnego Breslau we Wrocławiu. Jest przewodnikiem miejskim, który wybiera trasy po nieznanych i tajemniczych zaułkach miasta. Na swojej stronie opisuje i komentuje stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego na Dolnym Śląsku. Zmierza wzdłuż i wszerz Polskę oraz Europę z aparatem fotograficznym w poszukiwaniu zapomnianych i opuszczonych miejsc. Edukuje o mniej znanej historii Wrocławia prowadząc wykłady i organizując spacery.
Zobaczcie też FB Macieja www.facebook.com/wroclawskabroda i jegozdjęcia z tajemniczych miejsc we Wrocławiu.
Wystawy fotograficzne
W przestrzeni Dolnośląskiego Centrum Festiwalowego oraz innych miejscach we Wrocławiu prezentowane były wystawy mobilnych fotografów.
Odcienie Indii – Himanshu Roy
Himanshu Roy urodził się i wychowywał w Surat, w zachodniej części Indii. Fotograficzna fascynacja Himanshu zaczęła się w 2012 roku, podczas podróżowania motorem. Swoje zdjęcia tworzy używając iPhone’a wykorzystując w pełni potencjał i możliwości smartfona. Wiele jego zdjęć było wyróżnionych w międzynarodowych konkursach fotograficznych.
Inspiracje czerpie z miejsc w jakich się znajduje, zwracając uwagę na detale, kolor i światło. Zdjęcia z podróży, krajobraz, architektura, a także życie codzienne, to wszystko znajdziemy w fotografiach Himanshu Roy’a.
Opowiadamy obrazami
Opis wystawy „Opowiadamy obrazami” w DCF: „Obecnie mamy łatwość zapisywania obrazu dzięki urządzeniu, które każdy ma dzisiaj przy sobie – narzędziem tym jest smartfon. My przetwarzamy zewnętrzny świat przez własne filtry…wrażliwości, zainteresowań, spostrzeżeń. Opowiadamy obrazami. Zapisujemy fragmenty rzeczywistości, emocje i dzielimy się nimi. Każdy z nas jest inny, ale łączy nas pasja do fotografii mobilnej.
Dzięki spotkaniom Mobile Photo Trip odkrywamy na nowo miasta i regiony Polski. Odczarowujemy miejsca, które nie są tak popularne. Poszukujemy nowych pokładów możliwości w znanych nam miastach. Spotykamy się od lat. Każde spotkanie, to ludzie których łączy pasja do fotografii, do odkrywania miejsc które mogą być inspiracją do kolejnej podróży. Wszystkie te lata uświadamiają nam, że warto robić coś razem, że warto rozwijać swoją pasję i uczyć się od siebie. „
Polish photographers at Mira Mobile Prize
Mira Mobile Prize 2022, to już 13-ta edycja konkursu. Powstał on z inicjatywy Mira Forum Gallery, aby nagradzać najlepsze zdjęcia zrobione i edytowane za pomocą urządzeń mobilnych. W tym roku fotografowie z całego świata mogli zgłaszać swoje zdjęcia aż w 6 kategoriach: Krajobraz, Portret, Minimal, Architektura, Życie codzienne, Digital Art. 200 fotografii wybranych przez jury prezentowanych było na wystawie w Mira Forum Gallery w Porto.
Na wystawie we Wrocławiu zobaczyć można 15 zdjęć autorek i autorów z Polski wyróżnionych w tegorocznym konkursie.
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Mira Mobile Prize, a jeszcze w tym roku do wysyłania swoich zdjęć na kolejną edycję Mira Mobile Prize – Street Photography B&W (koniec zgłoszeń 22 lipca 2022 roku).
Polski Instagram
Największą wystawą w ramach festiwalu była Polski Instagram. Tradycynie kino Nowe Horyzonty stało się miejscem wystawy fotograficznej polskich igersów. W tym roku na wystawie zostało zaprezentowanych 320 zdjęć. Zdjęcia zostały wybrane przez przedstawicieli IgersPoland, IgersGdansk, IgersKatowice, IgersWalbrzych, Igers ZielonaGóra i IgersKaszuby oraz zespół Mobile Photo Trip. Zobaczcie osobną relację z wystawy foto Polski Instagram oraz wszystkie zdjęcia.
Filmy o fotografii
Festiwal to nie tylko wystawy, spacery foto, czy wykłady o fotografii. To również specjalne pokazy filmowe w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W tym roku mogliśmy obejrzeć trzy filmy dokumentalne poświęcone fotografii.
- MCCURRY: W POGONI ZA KOLOREM reż. Denis Delestrac, Hiszpania, 2021, 90 min.
- ANALOGOWY WIZJONER / An Impossible Project reż. Jens Meurer, Niemcy, Austria, 2020, 99 min
- POLAROID. BŁYSKAWICZNE SPEŁNIENIE MARZEŃ / Instant Dreams reż. Willem Baptist, Holandia, 2017, 92 min
Z reakji widowni w kinie DCF wydaje mi się, że ulubionym filmem został „Analogowy Wizjoner”. Koniecznie obejrzyjcie film o „doktorku” z Wiednia i jego zamiłowaniu do technologii analogowej oraz Polaroida. Dla niektórych będzie to także nostalgiczna podróż w przeszłość.
Specjalnie dla tego filmu zabrałem Instaxa do Wrocławia. Magia zdjęć Polaroida wciąż trwa, choć jak pokazały dwa filmy, nie jest to łatwa sprawa odtworzyć tę technologie. Taki pomysł na przyszły rok. Może zrobimy analogowy spacer fotograficzny? Wyposażeni w Instaxy / Polaroidy będziemy eksperymentować robiąc zdjęcia we Wrocławiu, potem stworzymy spontaniczną wystawę a następnie przeniesiemy nasze zdjęcia do świata cyfrowego.
Podsumowanie i do zobaczenia
To były intensywne trzy dni we Wrocławiu. Dodatkową atrakcją były upały. Więcej zdjęć z Festiwalu Fotografii Mobilnej „Yes, I’m Mobile” we Wrocławiu 2022 zobaczycie pod oficjalnym hashtagiem #YesImMobile2022 na Instagramie. Na zakończenie organizatorom należą się ogromne podziękowania za pozytywną energię, pomysłowosć i bardzo dobrą organizację festiwalu, który obfitował w wiele zróżnicowanych wydarzeń.
Festiwal to przede wszystkim ludzie. To była ponownie rewelacyjna okazja do spotkania znajomych oraz poznania nowych mobilnych fotografów.
To wielkie święto fotografii mobilnej w Polsce na szczęście powróciło do Wrocławia. Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu w 2023 roku. Podzielcie się Waszymi wrażniami w komantarzach.
Festiwal Fotografii Mobilnej 2022 współfinansowany był ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Partnerzy teegorocznej edycji:
- DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe
- Dolny Śląsk Mobile
- Radio RAM Radio
- Radio Wrocław Kultura
- Millennium Docs Against Gravity
- Bruk-Tech
- Contip
- Kino Nowe Horyzonty
- Usługi Ogólnobudowlane Katarzyna Duszkiewicz
- Rebus Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe
Relacja przygotowana na podstawie tekstów Mobile Photo Trip o wydarzeniach festiwalowych oraz własnych doświadczeń.